Pomoc jsem si musela vyhledat sama
Rozhovor s paní Vlastou, které je dnes již přes 60 let
Jak jste se dozvěděla, že máte vysoký cholesterol?
Před 16 lety jsem se z výsledků předoperačních vyšetření dozvěděla, že mám vysokou hladinu cholesterolu, cca 8 mmol/l. Při kontrolách u lékaře mi bylo řečeno, že jsem štíhlá, nekouřím a nemám vysoký krevní tlak, takže je u mne velmi nízké riziko kardiovaskulárních potíží, skóre 1 – 2, a proto nevidí důvod ke specializované léčbě na snížení cholesterolu, lékař pouze doporučil úpravu stravy s omezením škodlivých tuků.
Kolik lékařů znalo váš lipidogram, ale nezasáhlo – nevyslovilo podezření na FH?
Celkem to byli tři lékaři.
Spokojila jste se s touto situací?
Tak napůl. Snažila jsem se snížit hladinu cholesterolu jednak úpravou stravy, i s pomocí různých doplňků stravy, např. Arterinu, různých čajů nebo omega-3 mastných kyselin. Rovněž jsem začala denně cvičit. Ale efekty byly kolísavé nebo dokonce rozporuplné. Např. po tříměsíční kůře omega-3 mastnými kyselinami v dávce 2 g EPA+DHA denně u mne cholesterol dokonce stoupl. Také jsem nevěděla, že některé plody moře, které mám velmi ráda, např. krevety, mají vysoký obsah cholesterolu a nejsou pro mne vůbec vhodné. Hladina cholesterolu tak u mne po celých 16 let oscilovala mezi 7 a 10 mmol/l.
Co Vás přivedlo k potřebě specializované léčby?
Po očkování na covid-19 začátkem letošního roku jsem měla v ruce s vpichem velmi silnou reakci, takže jsem se bála, že mám trombózu. Absolvovala jsem řadu vyšetření a výsledkem bylo zjištění, že trombózu sice nemám, ale mám opět vysoký cholesterol, 10 mmol/l, a k tomu mám malé sklerotické plátky v karotidě. To byl pro mne naprostý šok. Hned mi proběhlo hlavou, co se může stát, kdyby se plátky utrhly. Začala jsem se více zajímat o problematiku vysokého cholesterolu a hledala jsem na internetu stránky, ze kterých bych se mohla o této problematice poučit. Přitom jsem narazila na existenci familiární hypercholesterolemie a při porovnání informací z internetu se zdravotním stavem mých sourozenců – kardiovaskulární problémy u vícero z nich – jsem si pomyslela, že toto by mohla být odpověď na otázku, proč mám dlouhodobě vysoký cholesterol. Podle rad na internetu jsem si znovu upravila jídelníček, abych minimalizovala příjem cholesterolu z potravin, stejně jako příjem škodlivých tuků a cukrů. Při prohledávání internetu jsem se nakonec dostala až na stránky www.athero.cz. V e-mailu jsem tam popsala svoje problémy a byla mi doporučena návštěva nejbližší lipidové poradny. Dostala jsem léky na snížení cholesterolu, ale ukázalo se, že jsem na ně alergická a musela jsem je přestat brát. Na základě toho mi byla doporučena specializovaná lipidová poradna ve FN Plzeň, kde mne vzala do péče paní profesorka Rosolová, která mne vyšetřila, vysvětlila mi moji situaci a předepsala specializovanou léčbu. Její přístup ke mně mne doslova ohromil v dobrém slova smyslu a stejně pozitivní byl i přístup sestřičky, která mne naučila zacházet s injekčním perem. Přála bych si, abych se nadále potkávala v ordinacích jen s takto pozitivním, příjemným a důvěru vzbuzujícím přístupem.
Jaká omezení Vám diagnostikovaná FH přináší?
Vedle specializované léčby, do které vkládám své naděje, se bohužel ukázalo, že změny mého zdravotního stavu, které vysoký cholesterol způsobil, pro mne znamenají také určitá omezení v dalším životě, např. při cestování letadlem by mohlo dojít k uvolnění zjištěných sklerotických plátků a k následné mozkové příhodě. Musela jsem proto přehodnotit své plány na cestování. Myslím si ale, že i při cestováním autem, vlakem nebo lodí se toho bude dát vidět hodně. Oproti tomu mi dietní omezení pro výběr stravy docela vyhovují a „vhodné“ potraviny mi chutnají. I dříve jsem jedla skoro stejná jídla, jen jsem nebyla tak důsledná při vyřazování pro mne nevhodných potravin.
Měla byste nějakou radu pro ty, kteří se potýkají s vysokým cholesterolem, ale ještě se nerozhodli vyhledat specializovanou poradnu?
Myslím si, že to, co jsem o sobě uvedla výše, ukazuje, jak je specializovaná pomoc pro lidi s vysokým cholesterolem potřebná a že by měli odbornou péči lipidové poradny vyhledat. Bez specializované pomoci a léčby bych dál žila s určitým latentním „ohrožením“ života (sklerotické plátky v karotidě). Toto „ohrožení“ sice se začátkem léčby nepominulo, ale určitě se zmenšilo a já doufám, že výrazně. Při vyšetření v lipidové poradně ve FN Plzeň se navíc ukázalo, že existuje i lék na další z mých dlouhotrvajících problémů se srdíčkem, tj. na samovolné, nepravidelné a opakované prudké zvýšení srdečního tepu i v klidovém stavu, takže mi odborné vyšetření pomohlo jaksi „nad plán“ i tam, kde jsem to nečekala.
Jak se cítíte po začátku léčby?
S léčbou novým lékem, evolokumabem, jsem již začala a zatím ji snáším dobře, bez nějakých komplikací a potíží. Netrpělivě a s nadějí jsem čekala na září tohoto roku, protože se při kontrole mělo ukázat, zda a jak tato léčba zabírá. Naštěstí se ukázalo, že došlo k významnému zlepšení, i když ještě nejsem na cílových hodnotách. Věřím, že když se budu držet doporučené léčby a životosprávy, že vysoký cholesterol „porazím“ a budu se těšit lepšímu zdraví. Užívat si důchodu, malé vnučky a celé mojí rodiny. Současně doufám, že vyšetření v rámci rodiny dopadnou dobře.
Jak jsou na tom s cholesterolem členové vaší rodiny?
Dva mí bratři se léčí dlouhodobě s vysokým cholesterolem statiny, ale nevím, jestli i u nich byla diagnostikována FH; dcera se také léčí na kardiovaskulární onemocnění – měla mozkovou mrtvici ve 34 letech a syna bych chtěla nechat vyšetřit v rámci Týdne FH 2021 v Městské knihovně v Chebu. (syna paní Vlasty jsme na Týdnu FH 2021 skutečně vyšetřili a jeho hodnoty cholesterolu byly zcela v pořádku – pozn. spolku).